Spokojny sen niemowlaka. O czym nie można zapomnieć?

Spokojny sen niemowlaka. O czym nie można zapomnieć?

jak zapewnić spokojny sen dziecka

Choć może to zabrzmieć jak oksymoron, jedną z najważniejszych aktywności małego dziecka jest… sen – niemowlę robi głównie to. W pierwszych miesiącach życia niemowlęta spędzają w ten sposób naprawdę dużo czasu. Dzieci w wieku od jednego do trzech miesięcy przesypiają zwykle nawet 17 godzin na dobę. Z czasem ten czas maleje na korzyść innych aktywności, ale nawet u rocznego dziecka liczba przespanych godzin waha się w okolicach 12-15 na dobę. Pościele dla dzieci, poduszki i kołderka towarzyszą im więc na tym etapie rozwoju przez większość życia, a sam sen staje się niezwykle ważny. By spokojny sen dziecka przebiegał bez zakłóceń trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Spokojny sen dziecka czyli łóżeczko i pościel dziecięca

Gdy chodzi o sen, niemowlę jest bardzo wrażliwe. Niezwykle istotne jest to, w jakich warunkach śpi dziecko. Mamy tutaj na myśli zarówno samo posłanie, jak i to, co znajduje się w jego bezpośrednim otoczeniu. Wybór pomiędzy kołyską, łóżeczkiem i łóżkiem w towarzystwie rodziców należy właśnie do nich. Należy jednak zadbać o posłanie malucha. Materac, na którym śpi niemowlak, najlepiej wybierać ze specjalistycznych produktów – na przykład z asortymentu Bajkowego pokoiku: https://bajkowypokoik.pl – nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Trzeba pamiętać także o tym, że w tym wieku jeszcze unika się poduszki: dzieci są po prostu układane na płaskim materacu.

Niezwykle istotny by zapewnić spokojny sen niemowlaka jest natomiast dobór kołdry oraz to, jaka towarzyszy jej pościel dziecięca. Zarówno jeden, jak i drugi element powinien być lekki oraz zapewniać ciepło, a jednocześnie pozwalać na cyrkulację powietrza. Ważne są naturalne materiały oraz splot tkaniny. Nie przesadzajmy także z wielkością – najpierw należy szukać pościeli w mniejszych rozmiarach, dopiero z czasem zdecydować się na pościel dla dzieci 90×120 cm.

Spokojny sen niemowlaka – atmosfera i temperatura w pokoju

Każda pora jest dobra na sen – niemowlę wie o tym doskonale! Niemowlęta śpią o różnych porach dnia. Bez względu na to, czy to dzień, czy środek nocy, pokój do spania musi jednak zapewniać odpowiedni stan powietrza. Pisząc o atmosferze nie mieliśmy bowiem na myśli spokoju i uśmiechów – choć to też jest ważne by zapewnić spokojny sen niemowlaka – a odpowiednie wywietrzenie pomieszczenia oraz wilgotność powietrza. Nie może być ono zbyt suche: to gwarancja kłopotów. Pamiętajmy również o odpowiedniej temperaturze we wnętrzu. Maluchom najlepiej śpi się wówczas, gdy wynosi ona 18-21 stopni Celsjusza. O to, by nie było im chłodno, zadbają pościele dla dziewczynek i chłopców oraz kołderka. Pościel wybrana? Jeśli nie, zajrzyj tutaj: https://bajkowypokoik.pl/posciel.dla.dzieci

Sen – niemowlę a stałe pory snu i spokój w otoczeniu dziecka

Zapewnić spokojny sen dziecka pomaga również ustalony porządek dnia. Wszelkiego rodzaju schematy będą ułatwiać dziecku zasypianie i sygnalizować, że niedługo trzeba będzie udać się na spoczynek. Może to być odpowiedni posiłek przed snem, może czytanie bajek czy śpiewanie kołysanek. To wszystko pozwoli na uregulowanie naturalnego rytmu malucha.

Przed snem trzeba także unikać wszystkiego, co może zbyt mocno oddziaływać na dziecko. Dotyczy to prezentowania mu wówczas wszelkich nowości, a także bardzo dynamicznych lub głośnych zabaw – spokojny sen niemowlaka a podekscytowanie? Takie praktyki utrudniają zasypianie i mogą sprawiać, że dziecko narażone na wiele mocnych wrażeń szybko się obudzi – w dodatku z krzykiem na ustach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.