Bluzy z logo szkoły – jaką pełnią rolę?

Bluzy z logo szkoły – jaką pełnią rolę?

Bluzy z logo szkoły jako część mundurka szkolnego

Co łączy Oxford, Hogwart i Szkołę Główną Handlową w Warszawie? Noszenie przez studentów ubrań kojarzących się z ich placówką! Bluzy z logo Oxfordu czy SGH albo szaliki Gryffindoru pełnią ważniejszą rolę niż mogłoby się wydawać. Odzież reklamowa służy nie tylko promocji przedsiębiorstw – to kapitalny pomysł dla ,,zwykłego” liceum. Dlaczego? Czytaj dalej!

 

Krótka historia ubrań studenckich

Ubrania z logo uczelni to pomysł, który przywędrował do Polski jeszcze na początku ubiegłego wieku. W 1916 roku na Uniwersytecie Warszawskim studentom zaproponowano noszenie czapek z logo uczelni – niestety, zwyczaj ten nie przyjął się.

Na początku czapki nosili tylko nieliczni żacy, a gdy historyczne zawirowania – wojny światowe, okres stalinizmu i późniejszy PRL – zakłóciły spokojną rzeczywistość uniwersytety miały ,,na głowie” o wiele ważniejsze kwestie niż czapki.

Ubrania studenckie z logo od bardzo dawna dumnie nosi się jednak w Stanach Zjednoczonych – bluzy z logo Oxfordu, Harvardu i nie tylko to bardzo lubiany element odzieży zakładany przez młodzież na całym świecie.

Dzisiaj coraz szerzej interesują się nią polskie uczelnie. Na przykład na Uniwersytecie Jagiellońskim popularne stało się noszenie czapek w barwach wydziału. Także szkoły średnie dają uczniom możliwość dosłownego pokazania się światu jako część społeczności placówki.

 

Ubrania reklamowe z logo szkoły a poczucie przynależności

Koszulki z logo rozpoczęły swój okres świetności w latach 60’. Na świecie dochodziło wtedy do rewolucji światopoglądowych, a ludzie zapragnęli możliwości wizualnego zaprezentowania swoich poglądów i zademonstrowania siebie jako członka jakiejś grupy, a niekoniecznie ,,tylko” jednostkę.

Noszenie koszulki z logo pomaga uczniom poczuć się częścią społeczności. Takie poczucie należenia do grupy jest niezwykle ważne w okresie dojrzewania. Nastolatkowie często czują się samotni na świecie, nierozumiani i chętnie szukają miejsca do ,,zarzucenia kotwicy” w różnych subkulturach.

Niektóre z grup do których się przywiązują są bardzo toksyczne – stworzenie silnej społeczności szkolnej zapobiega wielu problemom o których napisano już sterty książek pedagogicznych. 

Odzież reklamowa z logo szkoły, estetycznie wykonana, zaprojektowana przez osobę znającą się na młodzieżowym guście pomoże uczniowskiej braci poczuć się jednością. Podobny mechanizm obserwujemy na przykład gdy chodzi o drużyny sportowe.

 

Logo na koszulce, serce na dłoni

Jeżeli jesteś nauczycielem, uczniem czy studentem zapewne wiesz, że szkolna społeczność chętnie angażuje się w charytatywne inicjatywy. Wiele szkół i uczelni postanawia część dochodów ze sprzedaży gadżetów i odzieży z logo przeznaczać na demokratycznie wybrany cel charytatywny.

20% dochodów z bluz trafia do lokalnego hospicjum? Sprzedawane bluzy z logo zasilają po części konto domu spokojnej starości? Takie ubranie uczniowie będą nosili z jeszcze większą dumą. Społeczność szkolna, zwarta i silna wspiera nie tylko każdego członka, ale może też zrobić bardzo wiele dobrego dla lokalnego środowiska. Nie ignorujmy potencjału jaki leży w odzieży reklamowej dla placówek edukacyjnych!

Odzież reklamowa dla placówek edukacyjnych – czy warto? Jeśli jesteś związany z pedagogiką na pewno nie masz wątpliwości co do roli społeczności szkolnej w rozwoju uczniów. Potencjał charytatywny takiej inicjatywy również jest ogromny. Jeżeli należysz do kadry pedagogicznej, przyjaźnisz się z nauczycielem czy działasz w samorządzie uczniowskim nie wahaj się wyjść z propozycją zorganizowania ubrań z logo szkoły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.