Jaki toner do kserokopiarki? Podpowiadamy

Jaki toner do kserokopiarki? Podpowiadamy

toner do kserokopiarki

W wielu sytuacjach jesteśmy zmuszeni skopiować dokumenty czy inne ważne lub mniej ważne materiały. Dzieje się tak najczęściej w biurach i na uczelniach, ale również w warunkach domowych. Warto mieć pod ręką drukarkę z funkcją kopiowania, czyli tzw. kserokopiarkę. Jeśli decydujemy się na zakup tego typu urządzenia, dobrze jest wiedzieć czym taki toner jest i jakiego typu będziemy potrzebować.

Jak działa toner w kserokopiarce?

Jednym z głównych elementów kserokopiarki jest bęben. Pokryty jest warstwą selenu, krzemu amorficznego oraz fotoprzewodnika (OPC). Związki te wykazują właściwości fotoelektryczne. W ciemności stają się izolatorem prądu elektrycznego a przy pomocy światła generują się w nich nośniki prądu, a bęben obraca się. Naelektryzowana część bębna oświetlana jest światłem odbitym od kopiowanego dokumentu, dzięki czemu układ optyczny tworzy na bębnie fragment kopiowanego obrazu.
W momencie gdy bęben przestaje być naelektryzowany, przesuwa się tuż obok elementu wywołującego, który połączony jest z tonerem. W niektórych modelach kserokopiarek toner, w tzw. wywołaczce, miesza się wraz z deweloperem. W miejscach gdzie bęben jest naelektryzowany przyciąga toner. Papier, naładowany ujemnym napięciem, dotykając pokrytego tonerem bębna, przyciąga jego cząsteczki. Następnie przechodzi między silnie ogrzanymi wałkami, a toner ulega stopieniu i przykleja się.

Jak wybrać odpowiedni toner?

Pierwszym krokiem do zakupu odpowiedniego tonera jest ustalenie jaki model kserokopiarki posiadamy. Do wyboru mamy tonery oryginalne, które tworzone są przez producentów kserokopiarek, jak i ich tańsze zamienniki, produkowane przez firmy zewnętrzne. Najczęściej polecane są tonery Printe, które swoją jakością nie ustępują dedykowanym produktom. Zamienniki Printe znajdziemy w takich samych kolorach jak tonery oryginalne, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednie do naszych potrzeb.

Kolorowe kserokopiarki wymagają użycia czterech tonerów o różnych barwach. Są to kolory podstawowe, czyli niebieski, purpurowy, czarny oraz żółty. W momencie gdy wykorzystamy daną barwę, wymieniamy tylko ten toner. Będą się one zużywać w różnym czasie, w zależności od tego jakie obrazy będą najczęściej drukowane. Warto wziąć jednak pod uwagę, że przy zakupie całych zestawów często możemy zaoszczędzić. Ważne jest również, aby wszystkie cztery tonery były z tej samej firmy, niezależnie od tego czy decydujemy się na oryginalne czy zamienniki. Tylko w ten sposób otrzymamy wydruk najwyższej jakości.

Oryginał czy zamiennik?

Tonery oryginalne są o wiele droższe od zamienników. Produkowane są przez producentów kserokopiarek, więc często mają zawyżoną cenę. Dedykowane tonery oparte są na opatentowanej recepturze, dzięki czemu będą współpracować z naszym urządzeniem wręcz idealnie. Jeśli jednak nie zależy nam na kopiach najwyższej możliwej jakości, a kopiujemy dość dużo stron, warto zastanowić się nad tańszym rozwiązaniem. Wiele zamienników dorównuje wydajnością i jakością nieraz dwa lub trzy razy droższym produktom. Istotne jest jednak to, aby zamienniki zamawiać tylko u sprawdzonych sprzedawców. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie uszkodzą naszej kserokopiarki.