Jak wybrać najlepszy plecak dla pierwszoklasistki?

Jak wybrać najlepszy plecak dla pierwszoklasistki?

plecak

We wrześniu tysiące dzieci przekroczy po raz pierwszy próg szkoły podstawowej i zacznie naukę w pierwszej klasie. Dla wielu rodziców oraz uczniów jest to bardzo stresujący moment. Przed rozpoczęciem roku szkolnego, warto przygotować malucha na nowe wyzwania. Aby nauka była przyjemniejsza, należy kupić odpowiednią wyprawkę, a co za tym idzie, także i plecak. Jaki jednak sprawdzi się najlepiej dla siedmioletniej dziewczynki? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Waga, wymiary i regulacja szelek w plecaku

Dla pierwszoklasistki najlepszy będzie lekki plecak. Warto wybierać modele ważące mniej niż 900 gram, ponieważ cała wyprawka szkolna może ważyć nawet kilka kilogramów. Zapakowany tornister z pełnym wyposażeniem zawierającym posiłki dziecka, stroje piłkarskie lub sportowe na WF, staje się bardzo ciężki, a małe dziecko nie ma na tyle siły, by go dźwigać. Przyjmuje się, że uczeń może nosić na plecach ciężar równy maksymalnie 10% jego masy ciała. Warto więc sięgać po jak najlżejsze modele, które będą dodatkowo chronić kręgosłup. Idealny plecak powinien mieścić książki w formacie A4 i mieć około 10-13 litrów pojemności. Do takiego tornistra z pewnością wejdą wszystkie akcesoria oraz dodatkowe materiały np. na plastykę. Ważne są również regulowane szelki, dzięki którym plecak będzie mógł służyć nawet kilka lat. Warto pamiętać także o tym, że im grubsze paski, tym większy komfort użytkowania.

Kolorowe wzory i postacie z bajek

Udając się do sklepu po pierwszy tornister, większość dziewczynek w pierwszej kolejności będzie zwracać uwagę na jego wzór. Bogactwo kolorów i motywów sprawia, że ostateczna decyzja jest bardzo trudna. Wybierając plecaki dla dziewczynki, warto pomyśleć, czy dany wzór nie znudzi się jej po pierwszym roku nauki. Często tornistry są na tyle wytrzymałe, że mogą służyć uczennicy nawet przez 2-3 lata. Dobrą decyzją jest więc zakup wyprawki z motywem ulubionego zwierzątka lub postaci z bajek. Obecnie dużą popularnością cieszy się plecak Minnie Mouse z wizerunkiem lubianej przez dzieci myszki z kreskówki Disneya oraz plecaki na kółkach Violetta przedstawiające bohaterów serialu dla najmłodszych. Dziewczynka, której tornister będzie nawiązywał do jej ulubionych produkcji, z pewnością będzie z dumą oraz wielką chęcią chodzić do szkoły.

Obowiązkowe elementy każdego plecaka

Wzór i kolor to ważne cechy tornistra, jednak zdecydowanie najważniejsze są elementy, które będą wpływać na wygodę oraz komfort użytkowania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by plecak posiadał sztywne, wentylowane plecy, które będą korzystnie wpływać na postawę dziecka oraz zapobiegną szybkiemu niszczeniu się książek i wyprawki. Tornister powinien mieć również dużą ilość przegródek, dzięki którym artykuły szkolne, strój na WF, jedzenie i picie będą mogły znaleźć się w oddzielnych miejscach. Najlepiej wybrać model, który posiada specjalną boczną kieszeń na napój oraz komorę na drugie śniadanie. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało długo szukać kanapki, a zeszyty będą chronione przed plamami z pomidora czy masła.