Zielona szkoła w górach – Słowacja i Polska

Zielona szkoła w górach – Słowacja i Polska

zielone szkoły

Zielone szkoły w górach to sprawdzony sposób na przełamanie szkolnej monotonii i poprawę atmosfery w klasie. Konkurują z nimi zielone szkoły nad morzem, ale góry wciąż mają wielu zwolenników. Planowania kilkudniowej nauki w terenie nie trzeba jednak ograniczać do polskich miejscowości – można wybrać się także za południową granicę.

Zielona szkoła w górach – o czym pamiętać

Zieloną szkołą nazywa się zwykle kilkudniowy, zorganizowany wyjazd uczniów i nauczycieli. Najczęściej na zieloną szkołę wyrusza się wiosną lub latem, odwiedzając miejscowości znajdujące się w wyjątkowo urokliwych okolicach. Uczniowie mogą spędzić czas na łonie natury i poznać region, ale też lepiej zintegrować się ze sobą i nauczycielami. W czasie zielonej szkoły nie powinno się jednak zapominać o realizacji planu nauczania.
Zanim dzieci wyjadą w góry czy nad morze, trzeba spełnić kilka formalności. Dyrektorzy powinni umożliwić wyjazd wszystkim uczniom, również tym w trudniejszej sytuacji materialnej. Przed rozpoczęciem wyprawy trzeba też wybrać kierownika imprezy oraz dobrać liczbę opiekunów odpowiednią do wielkości wyjeżdżających klas. Potrzebna będzie również pisemna zgoda rodziców na wyjazd ich dzieci.

Wyjazd na Słowację

Niekonwencjonalnym pomysłem na zieloną szkołę może być wyjazd na Słowację. Południowi sąsiedzi Polski przez kilkadziesiąt lat tworzyli jedno państwo z Czechami. Dziś oba narody żyją osobno, a Słowacy mają się czym pochwalić.

Tatry

Polacy mogą zazdrościć południowym sąsiadom między innymi gór. Większa część Tatr, czyli najwyższego pasma Karpat, znajduje się właśnie na terenach należących do Słowacji. Tam wznosi się też Gerlach, najwyższy szczyt całych Tatr i Karpat.

Niepowtarzalne widoki

Zielone szkoły w słowackich górach oferują sporo atrakcji porównywalnych z tymi po polskiej stronie. Wśród nich znajdują się urokliwe górskie jeziora, ale też możliwość spaceru ścieżką w koronach drzew, z której można podziwiać niepowtarzalne widoki górskich szczytów. Po słowackiej stronie granicy znajduje się też między innymi Tatralandia, czyli rozbudowany park wodny oferujący rozrywkę przez cały rok.

Janosik

W czasie pobytu na Słowacji uczniowie mogą zapoznać się ze słowacką historią i legendami. Wśród nich czołową rolę odgrywa historia zbójnika znanego również w Polsce, czyli Janosika. Pierwowzór bohatera polskich filmów i serialu miał bowiem grasować przede wszystkim po południowej stronie Tatr.

Zielona szkoła w polskich górach

Popularnych celów podróży nie brakuje jednak również po polskiej stronie Tatr. Zielone szkoły są organizowane w wielu podhalańskich miejscowościach, takich jak Zakopane czy Białka Tatrzańska. Naukę w otoczeniu dzikiej przyrody oferują także ośrodki położone w pobliżu nieco niższych gór – Beskidów, Bieszczadów czy Gór Świętokrzyskich.