Uniwersalny plecak wycieczkowy czy tornister – co lepsze do szkoły?

Uniwersalny plecak wycieczkowy czy tornister – co lepsze do szkoły?

plecak

Wybór odpowiedniego plecaka do szkoły, to bardzo trudne zadanie. Mnogość rodzajów, wielość zastosowań – to wszystko może przyprawić rodziców i dzieci o prawdziwy zawrót głowy. Analizujemy więc, co będzie lepsze do szkoły – uniwersalny plecak wycieczkowy czy może jednak tornister?

Tornistry szkolne – dla mniejszych dzieci

Tornistry szkolne dla chłopców oraz dziewczynek to zdecydowanie lepsze rozwiązanie na pierwszych etapach edukacji. Ich potężną zaletą jest kształt oraz usztywnienie na plecach. Dzięki temu dziecko jest niejako zmuszone do zachowania prawidłowej postawy i nie garbienia się. Mają one także szerokie szelki z możliwością regulacji. Zarówno one, jak i tył plecaka z reguły są obszyte dodatkową gąbką, która zmniejsza ryzyko podrażnień skóry, a także chroni przed nadmiernym poceniem się. Wiele z egzemplarzy wyposażonych jest także w pas biodrowy, dzięki któremu ciężar w tornistrze jest równomiernie rozłożony.

Plusy i minusy tornistra

W tornistrze dziecko znajdzie zdecydowanie więcej przegródek, a tym samym łatwiej rozłoży rzeczy na cały dzień. Bez problemu umieści w nim książki, zeszyty, strój na zajęcia wychowania fizycznego czy przybory plastyczne. W tornistrze łatwiej jest więc pilnować porządku, wyciągać i chować potrzebne rzeczy. Głównym minusem jest jego waga – znacznie większa od klasycznego plecaka. Przypomnijmy, że zaleca się, aby dzieci na plecach dźwigały ciężar równy maksymalnie 10% ich wagi. I mowa tu oczywiście o pełnym tornistrze.

Plecaki wycieczkowe dla dzieci – czy są odpowiednie do szkoły?

Zdecydowaną zaletą plecaków jest ich lekkość w porównaniu do tornistrów. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest spełniać zalecenia odnośnie obciążenia kręgosłupa naszej pociechy. Uniwersalny plecak wycieczkowy może się więc sprawdzić w roli plecaka szkolnego, jednak nie zawsze. Bardzo istotny jest fakt jego pojemności. Często plecaki wycieczkowe są po prostu małe i nie mieszczą się w nich wszystkie potrzebne książki oraz zeszyty. Co więcej często liczba przegródek jest tak niewielka, że nie uda się zmieścić nawet drugiego śniadania. Dodatkowo nie wszystkie z nich mają wzmocnione plecy.

Z drugiej jednak strony plecak wycieczkowy będzie zdecydowanie lepszy dla trochę starszego ucznia, który nie musi zabierać wielu książek na lekcje, a przekąskę kupuje sobie w sklepiku. Jest też dzięki temu bardziej mobilny – z takim plecakiem łatwiej pójść na spotkanie ze znajomymi po szkole.

Wzory dla każdego

Dziś nie ma problemów z wyborem odpowiedniego wzoru dla dziecka. Dziewczynki bardzo często wybierają plecaki z Violetty, Barbie i innych bajek, a chłopcy wolą motywy superbohaterów lub sportowe. Popularne są także fasony kwiatowe oraz zwierzęce. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie

A więc tornister czy plecak wycieczkowy?

To zależy od wieku. Dla młodszego dziecka, które rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą, lepszy będzie tornister – tak aby pociecha mogła każdego dnia wszystko do niego zmieścić. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowy plecaczek wycieczkowy, który będzie służył podczas różnego rodzaju wyjazdów, a można do niego również spakować rzeczy na trening. Z kolei młodzież zdecydowanie może nosić na lekcje wycieczkowy plecak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *