Jak wybrać plecak dla przedszkolaka i dziecka w wieku wczesnoszkolnym

Jak wybrać plecak dla przedszkolaka i dziecka w wieku wczesnoszkolnym

plecak

Młodzi rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do przedszkola lub do pierwszych klas szkoły podstawowej, często stoją przed nie lada dylematem: który plecak kupić maluchowi? Wybór na rynku jest ogromny, można od niego dostać zawrotów głowy, dlatego podpowiadamy, jakie wybrać plecaki szkolne dla dzieci i przedszkolaków.

Plecaki przedszkolaka – jakie powinny być?

Rozmiar należy dostosować do wzrostu naszego maluszka. Plecak powinien być stosunkowo mały, ponieważ nie ma potrzeby nosić do przedszkola dużego tornistra. Wiele niezbędnych przyborów dostarczają dzieciom opiekunowie w przedszkolu, a część rzeczy można także zostawić na specjalnych półeczkach, które przypisane są do każdego dziecka. Mimo małych rozmiarów, plecaczek powinien być przestronny, aby zmieścić w nim drugie śniadanko, ulubionego pluszaka albo koszulkę na przebranie. Musi być oczywiście wykonany z trwałych materiałów, aby nie uległ łatwemu zniszczeniu. Wybierz koniecznie produkt najwyższej jakości, by mieć pewność, że wytrzyma nawet najtrudniejsze próby. Nie trzeba wspominać, że zapakowany plecaczek powinien być możliwie jak najlżejszy. Warto, by miał także regulowane szelki, aby można było dobrze dopasować długość do wzrostu pociechy.

Co podoba się maluchom?

Plecaczek nie musi być klasycznym i kanciastym tornistrem. W wieku przedszkolnym jest na niego jeszcze za wcześnie. Możemy pozwolić na wybór naszemu maluszkowi, aby wskazał model, który najbardziej mu się podoba. Być może trafimy idealnie i najpiękniejszy będzie jednocześnie najbardziej praktyczny. Dzieci cenią sobie małe plecaki w łagodnych i radosnych odcieniach różu, niebieskiego, zielonego i żółtego, których kształt przypomina postaci ze znanych bajek lub urocze zwierzątka. Jeśli wykonane są z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, będą mogły służyć także jako przytulanka podczas południowej drzemki.

Nauczanie wczesnoszkolne – plecak czy tornister?

Gdy dziecko wchodzi na wyższy etap edukacji szkolnej, rodzic musi zadać sobie pytanie, gdzie zapakuje potrzebne rzeczy: czy lepsze są tornistry, czy plecaki dziecięce. Szkolne przybory, zeszyty, książki – jest tego naprawdę sporo. Musimy mieć na uwadze, że dziecko nie powinno nosić obciążenia większego niż 10% masy jego ciała. Tornistry są cięższe, ale łatwiej w nich ułożyć, a potem odnaleźć całą zawartość. Z kolei plecaki mają mniejszą wagę własną. Wybierając je, szukajmy takiego, który będzie miał wyprofilowany i wzmocniony tył, aby tak jak tornister zapewnił utrzymanie prawidłowej sylwetki.

Jaki model dla pierwszoklasisty?

Chłopcy zdecydowanie chętniej wybiorą plecak z motywem sportowym lub ciekawym, kolorowym wzorem – na przykład w kratę. Dużą popularnością cieszą się również postaci z najbardziej znanych bajek, jak choćby Gwiezdnych Wojen lub Aut. Dziewczynki wolą natomiast Barbie czy Krainę Lodu, ale także nadruki zwierząt, owoców, kwiatów albo jednorożców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *