Oryginalne ozdoby na choinkę – zobacz, jak je wykonać

Oryginalne ozdoby na choinkę – zobacz, jak je wykonać

ozdoby choinkowe

Święta to szczególny czas, którego większość z nas nie może się doczekać. Prezenty, choinka, wyjątkowa atmosfera – to wszystko sprawia, że koniec grudnia szczególnie dobrze się nam kojarzy. Jak uniknąć rutyny w czasie corocznych przygotowań do świąt i urozmaicić sobie Boże Narodzenie? Świetnym pomysłem mogą być własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Wystarczy znaleźć dobry sklep papierniczy internetowy, zamówić kilka materiałów i poświęcić kilka godzin na wycinanie czy klejenie, a świąteczny nastrój stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy.

Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne – dlaczego warto?

Przygotowania do kolacji wigilijnej oraz późniejszego świętowania pochłaniają sporo czasu i wysiłku. Czy zatem na pewno warto dołożyć sobie obowiązków i samodzielnie zrobić świąteczne ozdoby? Naszym zdaniem – jak najbardziej. To powrót do świątecznych tradycji sprzed kilkudziesięciu lat, gdy ozdób na choinkę nie kupowano w sklepach, a święta nie były jeszcze tak skomercjalizowane jak dzisiaj. Wykonywanie świątecznych dekoracji to również świetny sposób, by choć na chwilę psychicznie odpocząć od zgiełku i przedświątecznego pośpiechu. W dodatku to aktywność, która pozwoli zaangażować całą rodzinę – wspólne starania pozwolą dodatkowo zintegrować rodzinę. I jeszcze jedno: własnoręcznie wykonane ozdoby z pewnością sprawią, że nikt nie będzie mógł pochwalić się tak oryginalnym wystrojem choinki jak my.

Ozdoby na choinkę – pomysły

Dziś na choinkach dominują błyszczące łańcuchy ze sztucznych materiałów, ale kiedyś podstawowym elementem świątecznego wyposażenia był papierowy łańcuch. To ozdoba łatwa do wykonania – wystarczy kolorowy papier oraz trochę kleju. Z papieru wycinamy kolorowe, krótkie paski: sklejenie ich na końcach pozwoli na wykonanie ogniw łańcucha.

Jeśli klej zawiedzie, papier pomoże połączyć zszywacz Tetis. Ten produkt przydaje się zresztą również na co dzień – dostępne modele potrafią zszywać nawet 25 kartek.

Żadna prawdziwa choinka nie obędzie się również bez bombek. Te szklane kupimy w sklepie, ale samodzielnie możemy przygotować zdecydowanie bardziej oryginalne ozdoby. Jednym z pomysłów są bombki z papieru – w tym celu wystarczy wyciąć kilka papierowych kółek, odpowiednio je skleić i ozdobić. A na koniec przytwierdzić sznurek. Ciekawym pomysłem są też bombki ze styropianu. Potrzebna będzie styropianowa kula, którą można ozdobić w dowolny sposób. Najlepiej ułożyć wzory z kolorowych cekinów i wstążek – te drugie bez problemów przypniemy do kuli szpilkami. Oryginalnym pomysłem będzie bombka ze styropianu w całości nabijana pinezkami. Przydać może się również bawełna dekoracyjna, którą można otoczyć kulę i dopiero do niej przytwierdzić inne ozdoby. Mniejsze dzieci mogą też po prostu pomalować styropianową bombkę flamastrami.

Na choince ładnie będą się prezentować także papierowe gwiazdki. Potrzebne będą jedynie nożyczki, biały lub kolorowy blok oraz klej. Z papieru trzeba wyciąć dwa kwadraty, a następnie dwukrotnie je złożyć, by powstały trójkąty. Na nich wycinamy odpowiednie nacięcia, a po rozłożeniu sklejamy na środku. W ten sposób powstanie trójwymiarowa gwiazdka-śnieżynka, którą można zawiesić na nitce albo kolorowej książce.

Świąteczne ozdoby w całym domu

Świątecznych ozdób nie trzeba ograniczać jedynie do choinkowych dekoracji. Samodzielnie przygotowane ozdoby można umieścić również na drzwiach lub świątecznym stole. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się stroiki z gałązek drzew iglastych, które można wzbogacić wyciętymi z papieru ozdobami lub wspomnianymi wcześniej bombkami. Funkcję stroika może pełnić również wianek z masy solnej. Z takimi dekoracjami świetnie będzie się komponować oryginalny lampion na świeczkę. Można go wykonać na przykład ze szklanki, którą ozdobimy farbami; alternatywa to posmarowanie jej klejem, a następnie posypanie brokatem lub cukrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *