Przyszłościowe zawody – jaką ścieżkę kariery wybrać?

Przyszłościowe zawody – jaką ścieżkę kariery wybrać?

 

Szybko nadchodzące zmiany sprawiają w strukturze zatrudnienia pokazują, że musimy być zdolni do szybkiej adaptacji, przekwalifikowywania się i ciągłego doskonalenia wiedzy. Jeśli w wyszukiwarce wpiszemy “biuro rachunkowe Wieliczka” pokaże się nam nam około 84 700 wyników, co przy około 24 tysięcznej ludności dawałoby statystycznie “ciekawe” wnioski… Jak więc wybrać zawód niszowy, taki który jest poszukiwany na rynku?

Barometr zawodowy

To ciekawe narzędzie współfinansowane przez Unię Europejską pozwala nam mieć wgląd do zapotrzebowania na konkretnych pracowników. Jest to przydatny serwis, ponieważ pokazuje on prognozy mówiące o:

  • zawodach deficytowych,
  • zawodach w równowadze,
  • i o zawodach nadwyżkowych.

W dodatku serwis udostępnia mapy, na podstawie których można przeanalizować, w jakim regionie jest zapotrzebowanie na danego specjalistę oraz miejsca, gdzie ciężko będzie znaleźć zatrudnienie.

Przy wyborze zawodu lub kursów doszkalających dobrze jest sprawdzić, w którym kierunku pójść, co może być ułatwione informacjami z portalu.

Ogólny kierunek rozwoju

Digitalizacja wprowadza duże zmiany w strukturze zatrudnienia. Przy wyborze zawodu należy przemyśleć, dokąd prowadzi kierunek rozwoju danej dyscypliny – czy zatrudnionego w niedalekiej przyszłości będzie mógł zastąpić robot? Cyfryzacja wprowadziła widoczne zmiany w urzędach, gdzie większość prac staje się zautomatyzowana, a rolą pracownika jest jedynie weryfikacja błędów. Kolejnym miejscem, gdzie możemy być świadkami zastępowania ludzi odpowiednimi programami i komputerami są wielkopowierzchniowe sklepy, gdzie samoobsługowe kasy stają się coraz to częstszym wyborem.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wybór pracy kreatywnej lub wdrażania nowych technologii, która (najprawdopodobniej) nie zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją.

Przed nami era specjalistów, którzy będą musieli całe życie doskonalić swoje umiejętności, aby nadążyć za ciągle zmieniającymi się realiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *