Prawo autorskie – czego dotyczy, czego, nie obejmuje i jak można legalnie korzystać z cudzej twórczości?

Prawo autorskie – czego dotyczy, czego, nie obejmuje i jak można legalnie korzystać z cudzej twórczości?

prawo autorskie

Prawo autorskie chroni twórcę o ile wykonane przez niego dzieło jest stworzone, tzn. można je fizycznie dotknąć, przeczytać lub zauważyć. Z cudzej twórczości można korzystać, jeśli podpiszemy z autorem umowę na piśmie. Wzór umowy o przeniesienie praw autorskich majątkowych można pobrać z Internet. Jeśli zastanawiamy się czy umowy znajdujące się w sieci są poprawne, możemy skonsultować się z radcą prawnym. Czego nie obejmuje prawo autorskie? Kiedy jeszcze możemy korzystać z cudzej twórczości? Sprawdź!

Prawo autorskie – czego nie obejmuje?

Niewiele osób wie, że prawo autorskie nie obejmuje pomysłu lub idei, które nie jest zapisane na papierze. Dlatego też bardzo łatwo jest ukraść czyjąś koncepcje. Nieuczciwa konkurencja w reklamie zazwyczaj wykorzystuje cudze pomysły. Niestety jeśli nie są one nigdzie utrwalone ich wykorzystanie przez nieuprawnione osoby nie jest przestępstwem. Niezwykle trudno jest wówczas udowodnić winę sprawcy.

Licencja – możliwość korzystania z cudzej twórczości

Jeśli chcemy legalnie korzystać z cudzej twórczości, możemy sporządzić umowę o przeniesienie praw autorskich majątkowych. Pomocna może stać się także licencja. Prawa autorskie majątkowe wciąż zostają własnością twórcy, jednakże dzięki licencji możemy korzystać z nich w sposób zgodny z prawem. Wyróżniamy trzy rodzaje licencji. Najczęściej spotykane są licencje niewyłączne i wyłączne. Te pierwsze pozwalają na korzystanie z utworu kilku osobom w tym samym czasie. Licencje wyłączne są skierowane do jednej osoby lub firmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *