Kiedy możemy zauważyć inny wystrój w kościele?

Kiedy możemy zauważyć inny wystrój w kościele?

wystój w kościele

Nie każdy z nas wie, ale wystrój w kościele może zmieniać się w zależności od obowiązującej pory w kalendarzu chrześcijańskim. W zimie bardzo często możemy zaobserwować wywieszane obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz szopkę betlejemską znajdującą się w określonej części świątyni. Jak jeszcze może zmieniać się wystrój kościoła w ciągu trwania roku kościelnego? Sprawdź sam!

Obrazy drogi krzyżowej w okresie Wielkiego Postu

Okres Wielkiego Postu to czas zadumy, przemyśleń i odmawiania sobie wielu przyjemności takich jak udział w hucznych imprezach, dyskotekach czy też głośnego słuchania muzyki. W tym czasie w kościele, w każdy piątek odbywa się droga krzyżowa. Ministranci chodzą od stacji do stacji z krzyżem i zatrzymują się za każdym razem, gdy czytane jest rozważanie. Ostatnia stacja drogi krzyżowej najczęściej znajduje się tuż przy grobie, przygotowywanym na pojawienie się w nim ciała Jezusa zdjętego z krzyża. Taki wystrój kościoła jest charakterystyczny dla okresu Wielkiego Postu.

Boże Ciało i dekorowanie ołtarzy

Każdego roku, przed obrzędami związanymi z uroczystościami Bożego Ciała, parafianie lub dzieci są proszeni przez kapłana o udekorowanie kapliczek przydrożnych, do których będzie zmierzał ksiądz niosący Jezusa w Hostii w uroczystej procesji. Najczęściej w jednym z ołtarzy umieszczane jest malowidło ukazujące Serce pana Jezusa. Obrazy w innych kapliczkach przedstawiają także Matkę Boską. Taki wystrój ołtarzy jest charakterystyczny dla Bożego Ciała, które zgodnie ze zwyczajem przypada na czwartek w maju lub w czerwcu, w zależności od tego kiedy odbywały się święta Wielkanocne.

Szopka Betlejemska na Boże Narodzenie

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia dekorujemy nie tylko pomieszczenia naszych domów ozdobnymi łańcuchami oraz choinkami. Także w kościele umieszczane zostają drzewka iglaste, na których gałązkach zawieszone zostają światełka oraz bombki. W każdej świątyni znajduje się wówczas także szopka, symbolizująca stajenkę, w której na świat przyszedł Jezus. Jak więc widać, w zależności od okresu kościelnego, w świątyniach można zauważyć różny wystrój, powiązany tematycznie z panującym okresem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *