Zegarek do biegania – dlaczego jest taki przydatny?

Zegarek do biegania – dlaczego jest taki przydatny?

zegarek do biegania

Zegarek do biegania to must have wszystkich fanów biegania. Ma obecnie swoje pięć minut sławy, podobnie jak kilka lat temu maska do biegania – dzisiaj posiada ją już każdy, nawet początkujący biegacz. Jakie przydatne funkcje posiada zegarek do biegania? Czy sprawdzi się tylko w momencie treningu biegowego, czy będzie się sprawdzał również w trakcie wykonywania innych ćwiczeń, takich jak ćwiczenia na brzuch? Na jakie aspekty koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie? Czytaj dalej!

Jaki powinien być zegarek do biegania?

Przede wszystkim, powinien posiadać czytelny wyświetlacz. Musimy mieć tę cechę na uwadze, ponieważ w trakcie biegu nie ma czasu na kilkunastosekundowy odpoczynek tylko po to, by sprawdzić tempo. Czas powinien być widoczny z daleka, by móc rzucić na niego okiem podczas treningu i od razu wiedzieć, jaki osiągamy wynik. Wyświetlacz nie musi być dotykowy – czasem nawet lepiej, jeśli nie jest. Eliminuje to problem dotykania go w rękawiczkach, w których często biega się zimą. Dobrze by było, gdyby był kolorowy. Niektóre zegarki mają funkcję wyświetlania informacji na czerwono w momencie, gdy nasze tętno jest za wysokie. Najlepiej zatrzymać się na zielonych i żółtych barwach. 

Funkcje zaawansowane 

Jeśli z czasem bieganie stanie się Twoją pasją, zobaczysz, że niektóre funkcje są bardziej przydatne od innych. Na przykład, możliwość konfiguracji ekranów treningowych stanie się ciekawą możliwością. Jedna osoba zwraca większą uwagę na tempo biegu, inna na dystans, trzecia na tętno. Konfiguracja ekranów to możliwość spersonalizowania wyświetlanych danych treningowych. Z czasem, zegarek sam zacznie układać ekrany pod nasze preferencje i wymagania. Przydatną funkcją w zegarku do biegania jest także GPS. Pomoże on gromadzić informacje o pokonanych dystansach, tempie i prędkości biegu, czyli najbardziej istotnych dla biegacza rzeczach. Warto, żeby margines błędu takiego GPS był jak najmniejszy. 

Co jest najistotniejsze w zegarku do biegania?

Jak wspomnieliśmy wyżej, dla każdego będzie to coś innego. Bardzo ważnym czynnikiem jest jednak analiza tętna. Przede wszystkim pozwala on na ocenę, czy nasz trening ma pozytywne skutki zdrowotne, czy nasza forma jest lepsza, czy może gorsza, niż kilka tygodni wstecz. Tętno to ten faktor, który pomaga nam w zorientowaniu się, czy podczas treningu spalamy tłuszcz, co jest sprawą kluczową dla wielu biegaczy. Pomiar tętna jest możliwy przez odczytanie jej wartości z nadgarstka bądź paska umieszczonego na klatce piersiowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *