Jaką pościel wybrać? Poznaj podobieństwa i różnice pościeli lnianej i bawełnianej.

Jaką pościel wybrać? Poznaj podobieństwa i różnice pościeli lnianej i bawełnianej.

pościel bawełniana

Stając przed wyborem pościeli musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwszym pojawiającym czynnikiem zawsze jest wygląd pościeli. Musi ona przede wszystkim pasować do wystroju sypialni i do konkretnej aranżacji. Drugą i bardzo istotną kwestią jest skład i właściwości materiału, który wybieramy. Zarówno pościel bawełniana, jak i lniana są wykonane z naturalnych materiałów co sprawia, że są idealnym wyborem do sypialni. W tym artykule wskażemy ich podobieństwa i różnice, które warto rozważyć przed wyborem kompletu dla siebie. 

Wspólne cechy bawełny i lnu

Na początek warto zacząć od ich podobieństw. Zarówno pościel bawełniana 140×200, jak i z lnu są idealnym wyborem dla alergików pod warunkiem, że posiadają tylko naturalne włókna. Z tego względu przed każdym zakupem należy sprawdzać skład wybranego kompletu. Obie będą zarówno świetnym wyborem na lato, w szczególności pościel satynowa bawełna, która przez swój delikatnie śliski materiał dodatkowo schładza ciało. Sprawdzą się również zimą, gdyż idealnie zatrzymują ciepło, przepuszczając przy tym powietrze przez swoją powierzchnię. Warto wspomnieć, że dzięki temu nie będzie podrażniać skóry. 

Zarówno pościel lniana, jak i bawełniana mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłaniają wodę. Jest to szczególnie ważne dla osób posiadających alergie, gdyż dzięki temu ogranicza się powstawanie bakterii i roztoczy. 

Temperatura prania obydwu materiałów jest również bardzo podobna. Zaleca się by prać je w 40-60 stopniach. Pościel bawełniana powinna być dodatkowo obracana na lewą stronę by zapobiec ścieraniu nadruku. 

 

Materiał z lnu nie dla każdego 

Pierwsza różnica pomiędzy tymi dwoma tkaninami jest w samej strukturze. Pościel satyna bawełniana 160×200 bielbaw jest bardzo miła i miękka w dotyku. Len posiada charakterystyczną strukturę włókien, przez co wydaje się być delikatnie twardsza. Jego zaletą jest natomiast brak konieczności prasowania. 

 

Wybór pasującej do wnętrza i człowieka pościeli nie jest łatwy. Jest to jednak ważna decyzja, gdyż pościel towarzyszy nam każdego dnia. Poza aspektem wizualnym warto zwracać uwagę na skład wybieranego kompletu oraz na czynniki, które indywidualnie będą pasować każdemu z nas. 

Jedna odpowiedź

  1. Karo pisze:

    Planuję zakupić pościel, pod którą będą spali odwiedzający mnie goście. Często na weekend wpada siostra z rodziną i do tej pory spali pod kocem, na który nałożona była poszewka. Chciałabym jednak, aby mieli lepszy komfort snu. Może zdecyduję się na pościel bawełnianą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *