Czy fotografia jest tylko dla profesjonalistów?

Czy fotografia jest tylko dla profesjonalistów?

Aparat-fotograficzny

W dzisiejszych czasach fotografia jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Aparat towarzyszy nam każdego dnia.  

W fotografii cudowne jest to, że nie tylko profesjonaliści mogą wykonywać tą czynność, ale każda osoba posiadająca tylko aparat czy telefon komórkowy. Dokumentujemy codzienne rzeczy np. co przygotowaliśmy na nasz posiłek, selfie,  przyrodę lub uwieczniamy nasze rozwijające się dzieci, aby dodać jako pamiątkę do naszego życiorysu.

Jakie są podstawowe rodzaje fotografii?

Rodzaje fotografii wyróżniamy na podstawie danej dziedziny. Pierwszymi wykonywanymi zdjęciami była fotografia krajobrazowa. Ludzi od samego początku fascynowała przyroda i otaczający nas świat, dlatego jak tylko pojawiły się aparaty, stwierdzono, że trzeba to wykorzystać. Zaczęto nazywać taki rodzaj fotografii: krajobrazową, ponieważ przedstawiają widoki z otaczającej nas przyrody oraz miast. Zdjęcia takiego rodzaju możemy wykonać wszędzie. Wystarczy się tylko rozejrzeć. 

Następnym rodzajem fotografii jest fotografia architektury. Wiecie, co najlepiej maluje kolory? Najlepszym malarzem jest światło. W każdej porze dnia mamy inne barwy. Wykonując takie zdjęcia, warto pojawić się przy danej budowli o różnej godzinie, aby móc poczuć zmieniający się klimat danego zdjęcia. Fotografia architektury posiada zwolenników jak i przeciwników. Dlaczego? Budynki są różne, czasami ciekawe, ale zwyczajne. Każdy fotograf musi poczuć odpowiedni klimat i zobaczyć jak takie zdjęcia potrafią być fascynujące. 

Jednym z ciekawszych, ale i najtrudniejszym rodzajem fotografii jest fotografia astronomiczna. Dlaczego jest taka trudna? Przy takim rodzaju zdjęć bez profesjonalnego sprzętu zobaczymy na niebie tylko jedną wielką czarną plamę. Aby  wykonać takie fotografie prawidłowo, potrzebujemy aparatu połączonego z teleskopem oraz musimy posiadać porządny statyw. A co z miejscem? Najlepiej wybrać się w miejsce z dala od otaczających nas świateł miasta. Przeważnie na tak wykonanych zdjęciach możemy ujrzeć sfery niebieskie, planety oraz galaktyki. Taki rodzaj fotografii pozwolił na poszerzenie wiedzy o kosmosie.

Fotografia ukazująca wygląd człowieka:

Najbardziej z negatywnie przedstawiających fotografii są fotografie społeczne, ponieważ przedstawiają świat w niesympatycznym świetle. 

Jedne z najbardziej pokazujących naturalność oraz piękno człowieka jest fotografia portretowa.  Człowiek jest  jednym z najprostszych obiektów, gdzie możemy zwrócić swój obiektyw. Nie zapominajmy, jednakże portret fotograficzny niesie za sobą manipulacje, ponieważ przy takim sposobie wykonywania zdjęć, usuwamy często nasze niedoskonałości na twarzy. Podczas wykonywania takiego rodzaju zdjęć wchodzimy w bliski kontakt z drugim człowiekiem. Czasami myślimy, że portret to zdjęcia pozowane, ale nie zapominajmy, że najlepiej rejestrować ulotne chwile.  

Najmocniej rozwijający typ fotografii reklamowej to fotografie modowe, którym tak szybki rozwój zawdzięczamy urządzeniom  mobilnym oraz social mediom. Podczas wykonywania takich zdjęć pokazujemy modowe kolekcje odzieży oraz innych akcesoriów. Taka fotografia jest głównie napędzana dzięki magazynom modowym, blogu oraz obecnie najpopularniejszym sposobem publikowania zdjęć jakim jest Instagram. Nie zapominajmy, że przy tym rodzaju odpowiednia ekipa wizażystów, modeli oraz stylistów to klucz do sukcesu. 

Jaki jest najciekawszy rodzaj fotografii?

Możemy wymieniać jeszcze wiele przykładów rodzajów fotografii, ale zajmijmy się najciekawszym stylem  jakim jest fotografia podróżnicza. 

Taki rodzaj fotografii często definiujemy jako sportretowanie naszych emocji związanych z danym miejscem oraz czasem. Podróżując po różnych miejscach na świecie chcemy posiadać fragment tej przygody, aby móc potem wracać do niej myślami. Podczas wykonywania takich zdjęć pokazujemy naszą kreatywność, piękno przyrody, zarówno krajobrazów jak i zwierząt. Czasami uchwycimy emocje ludzkie, które pokazują nam jaką świat posiada różnorodność kultur i wierzeń. Gdy, pokazujemy emocje ludzkie  warto wykorzystać fotografię czarno białą, która pokazuje je jeszcze lepiej. 

Jaki rodzaj aparatu fotograficznego jest najlepszy?

 W fotografiach ważna jest jeszcze jedna rzecz jaką jest aparat. Rodzajów tych  urządzeń mamy wiele. Zacznijmy więc po kolei: 

  • Aparat kompaktowy – charakteryzuje się małymi rozmiarami, który ma dość ograniczoną liczbę funkcji dodatkowych. Posiada stały obiektyw. Jest to najprostszy aparat cyfrowy, który mieści się w naszej kieszeni. 
  • Aparat bezlusterkowy – aparat charakteryzuje się tym, że posiada możliwość wymiany korpusu. Podgląd wykonywanego zdjęcia jest możliwy dzięki wbudowanemu monitorowi. Jest jednym z większą popularnością aparatem. 
  • Lustrzanki cyfrowe – posiadają dużą ilość trybów i funkcji manualnych, więc jest to sprzęt z którego korzystają bardziej zaawansowane osoby. 
  • Klasyczny aparat fotograficzny – jest to jeden z moich ulubionych aparatów, czyli tak zwany aparat analogowy z kliszą do wywołania. Jest to ciekawa podróż do przeszłości. Obecnie coraz więcej osób sięga po ten rodzaj aparatów, ponieważ te zdjęcia mają w sobie prawdziwy klimat. 

Teraz przejdźmy do tego, jak zostać fotografem? 

Czy do rozwijania swojej pasji, jaką jest fotografia, potrzebujemy profesjonalnego sprzętu? Wcale nie! Wiele osób rezygnuje z rozwijania pasji, ponieważ twierdzą, że do dobrych zdjęć potrzebny jest drogi aparat, odpowiednie lampy oraz dobre tło. Oczywiście posiadając to wszystko mamy większe możliwości, ale jeśli tylko chcesz to możesz wykorzystać aparat kompaktowy, czy najprostszy telefon komórkowy. Najważniejsze są twoje umiejętności oraz twój zapał.   

 

Jeśli interesuje cię temat twojej przyszłości to koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://www.szkolasobolewo.pl/2020/08/24/przyszlosciowe-zawody-jaka-sciezke-kariery-wybrac/

Podstawy dobrze wykonanej fotografii:

Podstawą dobrego zdjęcia dla osób, które zaczynają swoją przygodę z fotografowaniem,  jest kadrowanie centralne czyli uwiecznienie tego co dla nas najważniejsze w środkowej części zdjęcia. Jeśli na zdjęciu uchwycisz zbyt szeroki kadr, możesz go przyciąć w programie graficznym ale jest to dla nas dodatkowa praca. 

Ważnym elementem wykonywania zdjęć jest odpowiednie światło. Musimy uważać, aby intensywność światła była odpowiednia, ponieważ jeśli będzie za słabe, aparat może potrzebować chwili, by zrobić dobre zdjęcie. Istotną rzeczą jest również kierunek światła czyli najlepiej gdy źródło światła jest za nami lub obok. Jeśli światło będzie na wprost obiektywu, zdjęcia nie wyjdą dobrze. 

Eksperymentuj ze zdjęciami, nie bój się! Jeśli nie chcesz żeby twoje wszystkie zdjęcia wyglądały tak samo. Zmień perspektywę! Wejdź wyżej, stań w innym miejscu czy nawet połóż się! Fotografia na pewno będzie ciekawsza. 

Podczas gdy będziesz edytował wykonane zdjęcia, nie przesadzaj z efektami. Czasami warto wybrać jeden z gotowych filtrów i zapewnić zdjęciom naturalność. 

 

Wszystkie porady to za mało, by czuć się pewnie z aparatem w ręku. Oczywiście czytając te informacje pomoże ci w rozpoznaniu stylów fotografowania czy dobraniu odpowiedniego sprzętu do wykonywania zdjęć, ale podczas uczenia się teorii za wiele się nie nauczymy, dlatego łap telefon do ręki i zaczynaj pracę. Najlepszą metodą są ćwiczenia. Wykonuj zdjęcia do momentu, aż będziesz zadowolony z wykonanego efektu. Posiadając to wszystko możesz tylko dążyć do tego aby rozwijać się na coraz wyższe etapy fotografii. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *